به وب سایت شرکت صبا پولاد لیدوما خوش آمدید.                                                                                                                            لطفاً زبان مورد نظرتان را انتخاب نمایید:

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

تشریفات ترخیص گمرکی کالا

 برای انجام دقیق و سریع تشریفات ترخیص کالا، کارگزار ترخیص کالا یا همان ترخیصکار نیازمند به داشتن اطلاعات کامل و روزآمد از قوانین و مقررات بازرگانی ،بانکی و ارزی و مقررات گمرکی و تجربه و مهارت در انجام فرآیند های مختلف ترخیص کالا، حمل، بیمه، اسناد تجاری، بهداشت، استاندارد و ... می باشد. پیاده سازی سیستم الکترونیکی EPL و یکپارچه سازی ارتباطات با ادارات و دستگاه های اقتصادیدیگردخیل در تجارت نیز در عین ایجاد تسهیلات زیادی، به پیچیدگی و تخصصی تر کردن کار ترخیص گمرکی افزوده است.

اصولاً ورود و خروج کالا به گمرک به چند حالت میسر می باشد که عبارتند از:

صادرات کالا از کشور

که شامل حالت صادرات قطعی و یا صادرات موقت می گردد.
واردات کالا به کشور

که شامل حالت واردات قطعی و یا واردات موقت می گردد. همجنین واردات کالا های همراه مسافر و کالا های پستی نیز نوعی واردات محسوب می شوند که که شامل حالت واردات قطعی و یا واردات موقت می گردد. همجنین واردات کالا های همراه مسافر و کالا های پستی نیز نوعی واردات محسوب می شوند که شامل قوانین و مقررات خاص خود می باشند.شامل قوانین و مقررات خاص خود می باشند.

ترانزیت
که شامل ترانزیت داخلی و خارجی کالا می گردد.

تشریفات ورود کالا:

 ابتدا شرکت حمل کننده اطلاعات مربوط به ما نیفست کالا را بصورت الکترونیکی به گمرک اعلام می نماید و گمرک نیز به صورت الکترونیک اقدام به صدور قبض انبار می نماید.

 سپس شرکت حمل و نقل ضمن صدور ترخیصیه الکترونیک در سیستم EPL، به صاحب کالا جهت انجام اظهار الکترونیکی در EPL مجوز می دهد. صاحب کالا شخصاً یا از طریق کارگزار گمرکی (=ترخیصکار = حق العمل کارگمرکی) اقدام به اظهار الکترونیکی کالا در سیستم EPL گمرک نموده و کلیه تصویر اسناد را بارگذاری نموده  و از سیستم شماره ثبت  وسریال اخذ می نماید.

 در ادامه سیستم EPL یک تأییدیه ثبت اظهارنامه برای صاحب کالا ارسال می نماید سپس صاحب کالا نسبت به پرداخت حقوق ورودی اظهاری اقدام می نماید.

 لازم بذکر است که در سیستم EPL  رئیس سرویس گمرکی، کارشناس و ارزیاب بصورت مجازی و توسط سیستم EPL  تعیین می گردد. مثلاً ممکن است بار شما در گمرک شهریار باشد ولی کارشناس شما در گمرک شهید رجائی تعیین گردد. اینکار به جهت بالا تر بردن کیفیت سلامت اداری و مبارزه با فساد از طریق عدم مواجهه و ارتباط حضوری صاحب کالا با کارشناسان گمرکی صورت پذیرفته است.

 پس از ارزیابی کالا و درج گزارش ارزیاب در سامانه جامع گمرکی، کارشناس مجازی ابتدا اسناد را بررسی و مطابقت می دهد سپس از طریق سیستم ، مجوز های مورد نیاز ورود و ترخیص کالا را بررسی می نماید. مثلاً در خصوص کالا های غذائی برایمصارف انسانی  نیاز به مجوز وزارت بهداشت و برای غیر انسان نیاز به مجوز ترخیص سازمان دام پزشکی دارد. کلیه ادارات و سازمانهای دخیل در تجارت و اقتصاد باهم بصورت جامع در ارتباط الکترونیکی آنلاین  قرار داده شده است تا در عین افزایش سرعت و کارایی امور ،احتمال جعل و فساد کاهش داده شود.لذا ا مجوزصادره ورود و ترخیص بصورت سیستمی به  گمرک اعلام خواهد شد.

 درصورت نیاز برای تعیین ما هیت کالا توسط سازمان مربوطه نمونه برداری گردیده و به گمرک اعلام نظر نهایی در سیستم در خصوص انطباق با قوانین و مقررات صورت می پذیرد.

پس تأئید نهائی کارشناس گمرک، پرونده توسط مسئول سرویس کنترل مجوز و تأئید گردیده و در صورت تسویه حساب حقوق ورودی متعلقه پروانه الکترونیکی گمرکی برای کالا صادر می گردد و برای صاحب کالا پیامک در این خصوص ارسال می گردد.
پس از این مرحله پرونده برای بازبینی و کنترل مجدد به درب خروج منتقل می گردد بطوریکه کلیه اسناد و مجوز ها مجدداً کنترل می گردد و سپس مجوز بارگیری درب خروج صادر می گردد .
کارشناسی بازبینی اسنادلاک و مهر شده را از صاحب کالا دریافت و کنترل می نماید. صاحب کالا بعد از یایان این مرحله به گارد ورود گمرک مراجعه و مجوز ورود کامیون برای بارگیری کالا را دریافت می نماید. کامیون پس از ورود به گمرک برای توزین وزن خالی به با سلول می رود و سپس جهت بارگیری به انبار مراجعت نموده و پس از صدور بیجک الکترونیکی مجدداً به باسکول خروج برای توزین بار مراجعه می نماید سپس بیچک بین کنترل مجدد نموده و کامیون به گارد خروج مراجعه می نماید. پس از صدور پروانه عبور الکترونیکی کالا و کامیون از درب گمرک خارج و به سمت مقصد تعیین شده (انبار های تائید شده در مقصد صاحب کالا) رهسپار می گردد.
مورد فوق الذکر خلاصه ای از تشریفات ترخیص گمرکی کالا از مسیر قرمز بوده البته این تشریفات در هر مرحله دارای جزئیات تفصیلی می باشد که به دلیل اختصار کلام از توصیح ان در این گفتار خوداری شد.
کارگزاری گمرکی صبا پولاد با تلفیق تجربه و دانش جهت ارائه خدمات ترخیص گمرکی کالا همواره در خدمت شماست. جهت مشاوره رایگان با